Foto: pixabay.com
Byla postavena první elektrárna, která sbírá a ničí CO2 z atmosféry
Na Islandu byla postavena první geotermální elektrárna na světě – Hellisheidi, která zbavuje ovzduší oxidu uhličitého (CO2). Funkčnost technologie, nazývající se direct air capture (přímé zachycování vzduchu), na zbavování CO2 začala před pár dny testovat společnost Climeworks ze Švýcarska.
Principem elektrárny je “nasbírat“ ze vzduchu oxid uhličitý a neutralizovat jej. To dělá tak, že plyn smísí s vodou a vrátí ho 700 m pod povrch Země. Ačkoliv se elektrárna Hellisheidi dokáže zbavit jen velmi malého množství CO2, tak je to velký pokrok vědců, kteří s vývinem této technologie začali už zhruba před 10 lety.
A kolika tun nežádoucího plynu se dokáže zbavit? Obyvatelé Země během 12 měsíců vypustí do vzduchu zhruba 40 bilionů tun oxidu uhličitého, elektrárna dokáže eliminovat pouze 50 tun tohoto skleníkového plynu za jeden rok.
Vědci tedy tvrdí, že pokud chceme do budoucna zachovat produkci jídla v chudých oblastech Země, korálové útesy, biologickou rozmanitost, zabránit globálnímu oteplování atd., musíme se touto technologií zabývat ve větší míře, která je pravděpodobně i jedinou možností na neutralizaci CO2. Mělo by se tedy postavit více geotermálních elektráren s technologií direct air capture, kterou od jejích začátků financuje také Bill Gates.
Nejnovější komentáře