Pokud bychom chtěli vyvrtat tak hlubokou díru, která by dosahovala až do samého středu Země, museli bychom se prohloubit do 6 371 kilometrů pod zemský povrch. Není žádným překvapením, že to není nic snadného, a to nejen kvůli vzdálenosti, ale také kvůli obrovským teplotám, které ve středu Země panují. Kombinace obou těchto faktů zatím pro lidstvo znamená, že prokopání se do tak ohromné hloubky je naprosto nemožné.
Abychom nalezli nějaké porovnání, tak například severokorejské metro je v jednom svém místě vybudováno asi ve 120 metrech pod zemí, což je světový rekord. Do podobné hloubky dosahují i nejhlubší kořeny některých stromů. Ve velké Británii je vůbec nejhlubší studna 392 metrů. Chilský důl má hloubku přes 700 metrů. Ruské jezero Bajkal je hluboké až 1 642 metrů. Nejhlubší objevená jeskyně má přes 2,2 kilometry a například velryby se dokážou potopit asi do 3 km.
Člověk se však dostal ještě hlouběji. Světově nejhlubší Kolský vrt má přes 12,2 kilometrů. Jde o hloubku zapsanou v Guinessově knize rekordů. Původně měl být vrt hluboký kolem 15 kilometrů, jenže teplota v místě, kde měla být asi 100 stupňů, už byla dvojnásobná. V plánovaných 15 000 metrech už by byla trojnásobná, čemuž by použité zařízení neodolalo. Největší “díra“ světa tak má prozatím 12 261 metrů. Ke středu Země je to ale více jak 500x hlouběji!
Nejnovější komentáře