Nová závislost na mobilech: NOMOFOBIE. Netrpíte jí také?

Foto: pexels.com

Lidi už z mobilů blbnou!

Závislost na svém mobilním telefonu je reálná a dokonce má i název – nomophobia (no mobile phone phobia). Je to vlastně fobie z toho, že svůj mobil nebudete moci používat, a to může nastat z několika důvodů jako při ztracení mobilu, být mimo signál anebo při úplném vybití jeho baterky. Závislost i se svým názvem zvykla v jednadvacátém století a trpět jí nyní může už více než polovina lidí vlastnící mobilní telefon a procento neustále narůstá.

Na tento fakt přišel Caglar Yildirim zabývající se vzájemným působením mezi lidmi a počítači. Ve své studii zjistil, že lidé trpící nomofobií mohou trpět úzkostí, jestliže budou bez svého smartphonu, a to může vést až k ovlivnění jejich života a vztahů mezi nimi a jejich rodinou a nejbližšími přáteli. Časem se totiž mohou vyhýbat kontaktu s lidmi a mohou trpět depresemi. Je také hodně pravděpodobné, že ztratí schopnost soustředění, a tak se může zhoršit jejich školní prospěch anebo výkon v práci.

Lidé závislí na svém mobilu mohou být i nebezpeční, a to nejen sobě ale i ostatním. Například mobil za volantem denně způsobí smrt 9 lidem a další stovky zraní. Mnoho lidí při řízení telefonuje, píše a přijímá SMS zprávy. Další skupinou “hazardérů“ se svým životem jsou chodci, jelikož z displeje svého mobilu nezvednou oči, a tak se při přecházení silnice nerozhlížejí a na přechodu přechází na červenou. Dlouhé koukání do telefonu může mít špatný vliv na držení těla, bolest zad a krku a poté i s páteří. Další negativní vlastností mobilního telefonu je vyzařování modrého světla, které může narušit tvorbu melatoninu, což vede ke špatnému spánku.

Podle výzkumu bylo zjištěno, že přes 60 % obyvatel Velké Británie trpí různými stádii nomofobie. Zhruba dvě třetiny z nich přiznaly, že vlastní více mobilních telefonů, kdyby si náhodou jeden rozbily, tak aby byly stále připojení. V USA vlastní smartphone více než 75 % obyvatel, což je nárůst o 40 % za posledních 6 let.

Rate this post

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.