Foto: pixabay.com
Biologické hodiny fungují jinak přes den a jinak v noci
Pokud se lidské tělo zraní (odřeniny, říznutí, popáleniny,…), na době jeho hojení rozhoduje především čas vzniku poranění. Na tento fakt přišel britský tým vědců v čele s Johnem O’Neillem. Ti zkoumali dobu hojení ran, kterou měli rozdělenou do dvou skupin. Rány, které vznikly přes den (od 8 hodiny ranní až do 8 hodiny večerní), a rány, které vznikly v noci (od 8 hodiny večerní až do 8 hodiny ranní).
Zjistili to, že takzvané biologické hodiny fungují jinak v denních a nočních hodinách. Při hojení způsobují to, že tělo začne rychleji eliminovat protein nazývající se kolagen, který léčí pojivové tkáně. Jestliže jste k zranění přišli v denních hodinách, rána se vám zahojí rychleji, než kdybyste si ji vytvořili v noci. Například popáleniny vytvořené přes den se vám zahojí zhruba za 2,5 týdne, ty noční až za 4 týdny. Nezáleží však jen na době vzniku poranění, je to jen jeden z faktorů. Těmi dalšími je věk a hlavně zdraví jedince.
Do budoucna by toto nové zjištění mělo pomoci i naší peněžence. V dnešní době se na celém světě za zdravotní péči utratí miliardy dolarů za rok. Sami lékaři a vědci přiznávají to, že za to můžou i léky na urychlení hojení a uzavírání ran, kterých je hrubý nedostatek. Nový fakt o biologických hodinách by tedy mohl napomoci při výrobě patřičných léků na podporu hojení. A doktoři by díky této nové informaci mohli své operace naplánovat do doby, kdy je to díky biologických hodinám nejpříhodnější.
Nejnovější komentáře