Zajímavý objev: Zranění utrpěná ve dne se hojí 2x rychleji než ta, ke kterým přijdete v noci

Foto: pixabay.com

Biologické hodiny fungují jinak přes den a jinak v noci

Pokud se lidské tělo zraní (odřeniny, říznutí, popáleniny,…), na době jeho hojení rozhoduje především čas vzniku poranění. Na tento fakt přišel britský tým vědců v čele s Johnem O’Neillem. Ti zkoumali dobu hojení ran, kterou měli rozdělenou do dvou skupin. Rány, které vznikly přes den (od 8 hodiny ranní až do 8 hodiny večerní), a rány, které vznikly v noci (od 8 hodiny večerní až do 8 hodiny ranní).

Zjistili to, že takzvané biologické hodiny fungují jinak v denních a nočních hodinách. Při hojení způsobují to, že tělo začne rychleji eliminovat protein nazývající se kolagen, který léčí pojivové tkáně. Jestliže jste k zranění přišli v denních hodinách, rána se vám zahojí rychleji, než kdybyste si ji vytvořili v noci. Například popáleniny vytvořené přes den se vám zahojí zhruba za 2,5 týdne, ty noční až za 4 týdny. Nezáleží však jen na době vzniku poranění, je to jen jeden z faktorů. Těmi dalšími je věk a hlavně zdraví jedince.

Do budoucna by toto nové zjištění mělo pomoci i naší peněžence. V dnešní době se na celém světě za zdravotní péči utratí miliardy dolarů za rok. Sami lékaři a vědci přiznávají to, že za to můžou i léky na urychlení hojení a uzavírání ran, kterých je hrubý nedostatek. Nový fakt o biologických hodinách by tedy mohl napomoci při výrobě patřičných léků na podporu hojení. A doktoři by díky této nové informaci mohli své operace naplánovat do doby, kdy je to díky biologických hodinám nejpříhodnější.

Rate this post

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.