Datová schránka oslavila 10 let a 1 milion majitelů

Foto: pexels.com

V srpnu tohoto roku oslavila datová schránka, kterou provozuje Česká pošta, už 10 let svého fungování. Ve stejný měsíc byla zároveň prolomena hranice 1 milionu uživatelů, kteří si svou datovou schránku, ať už dobrovolně anebo vlivem zákonného nařízení, založili. Datové schránky ale jinak využívá o 400 000 zákazníků více, a to díky tak zvaným pověřeným osobám, které do nich mají přístup, pokud jim ho majitel udělí. Něco jako podpisové právo s různě nastaveným omezením.

Jen v roce 2019 bylo v průměru měsíčně zřízeno bez mála 3 500 datovek, z čehož něco málo přes polovinu tvoří podnikatelé. Uveďme jen, že právnické osoby mají datovou schránku povinnou, kdežto fyzické osoby, včetně těch podnikajících, pouze dobrovolnou. Vstup a přihlášení do „moje datová schránka“ je poslední dobou zjednodušené, a to mimo jiné díky použitelnosti na mobilech.

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Jméno anebo přezdívka není vyžadována, usnadní však orientaci v komentářích. Pakliže je necháte nevyplněné, budete v komentářích označen(a) jako anonym.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.